doprava ZDARMA

Kategorie

Výrobci

Odběr novinek

heureka

Zářivky

Úvod do světa zářivek

Zářivka je nejúčinnější převod elektřiny na světlo, tedy největší úspora. V trubici je plyn a katoda a anoda, propojí se vlákno, které se nažhaví a rozsvítí. K nažhavení je potřeba startér a tlumivka (dnes také startér). Trubice můžeme mít 1 fázové, 3 fázové, trubice v různém barevném provedení a v kvalitě světla. Barvy světla, neboli též teplotu chromatičnosti vybíráme podle typu místnosti. Mezi nejčastější barvy světla patří 2700K a 4000K.

Jaké zářivky rozeznáváme?

Zářivky můžeme rozdělit na tři kategorie:

  1. Kompaktní zářivky
  2. Lineární zářivky
  3. Kruhové zářivky

 

1. Kompaktní zářivky

Mezi hlavní výhodu kompaktních zářivek patří zejména výrazná úspora energie a vyšší doba životnosti oproti klasickým žárovkám ale také to, že mohou být ve většině případů použity na stejných místech jako klasické žárovky. Pokud srovnáme střední dobu životnosti kompaktních zářivek, která je 15 000 hodin se střední dobou životností obyčejných žárovek, která je 1 000 hodin. Další výhodou je také jejich okamžitý start bez blikání a hlavně odolnost proti časnému spínání.

I přesto, že má tato zářivka velké množství kladů, najdou si i nevýhody oproti klasickým žárovkám. Mezi nevýhodu patří zejména to, že kompaktní zářivky po připojení napájecího napětí naběhnou pouze na zhruba 50 % světelného toku a ne na 100%, což je nevhodné například u sociálních místností, kde je třeba, aby zářivka svítila hned. Další nevhodné použití zářivky je při teplotách, které výrazně klesají pod bod mrazu, světelný tok se při této tepolotě pohybuje na cca 30%.

I kompaktní zářivky můžeme dále rozdělit na:

  • kompaktní zářivky s implementovaným předřadníkem (úsporná alternativa žárovek),

  • kompaktní zářivky pro obzvláště malá svítidla,

  • kompaktní zářivky jako zmenšená alternativa zářivek lineárních. Mohou být s nebo bez zabudovaného zapalovače.

2. Lineární zářivky

Vyrábějí okolo 70% umělého světla na celém světě. Jejich výhoda je převážně z ekonomického hlediska, protože se vyznačují vysokým měrným výkonem. Spotřebuje přibližně pětinu elektrického proudu žárovky se stejným světelným tokem.

Jaký je princip fungování zářivek? Ve skleněné trubici jsu pod vlivem elektrického pole mezi elektrodami vybuzeny páry rtuti, ve kterých doází k emisi neviditelného UV záření. Luminoforu na vnitřním povrchu skleněné trubice přeměňuje neviditelné UV záření na viditelné světlo. Volbou luminoforu lze ovlivnit barvu světla zářivky. Zářivky se neobejdou bez předřadných přístrojů. Po zapálení výboje je napětí na zářivce nižší než napájecí napětí. Na tlumivce se vytvoří úbytek napětí, který omezí proud tekoucí zářivkou. Zářivky lze také provozovat s elektronickými předřadníky, které plní stejnou funkci na vysoké frekvenci. Modrní plně elektronické vysokofrekvenční předřadníky nahrazují tlumivky a startéry a přispívají tak k větší hospodárnosti, vyššímu světelnému komfortu a také delší době životnosti zářivek.


 3. Kruhové zářivky

Kruhové zářivky mají standardní trubice T8 o průměru 26 mm. Nové typy zářivek T5 jsou o 50 mm kratší než T8 a mají průměr jen 16 mm. Oproti T8 dosahují větších úspor v oblasti vyššího měrného výkona, vyšší účinnosti svítidel, úspornějšího provozu s elektronickým předřadníkem a další výhodou T5 oproti T8 je ten, že je lze konstruovat na štíhlejší svítidla. Tyto zářivky se nehodí tam, kde dochází k častému spínání, protože je tím ovlivněna jejich životnost.


Pokud si nejste jistí s výběrem vhodné zářivky, obraťte se na nás. Náš odborný personál Vám rád poradí a vybere správnou žárovku, která bude pasovat do Vašeho svítidla!


Akční produkty
značky EGLO
za snížené ceny.
logo Trendy
Otevřeli jsme pro vás novou pobočku v Čimelicích.
Výdejní místo nedaleko Písku na trase Písek - Praha.
Vystaveno až 4 000 produktů od různých dodavatelů
1 560 Kčakce 1 1 560 Kčakce 2 1 560 Kčakce 3 1 560 Kčakce 4 ...