doprava ZDARMA

Kategorie

Výrobci

Odběr novinek

heureka

Jak si vybrat správný světelný zdroj?

Při výběru vhodného světelného zdroje je důležité dbát na konstrukci svítidla. Je zapotřebí si zjistit, ze štítku svítidla nebo návodu, jakou patici svítidlo má a na jaký maximální výkon je konstruováno. Velmi důležitým faktorem pro výběr zdroje je výkon. Do svítidla by se neměl použít zdroj s větším výkonem, než je uvedeno na štítku. Při použití světelného zdroje s větším výkonem by mohlo dojít k poškození svítidla. Také je třeba si dát pozor na některá svítidla, která jsou určená jen pro určité typy žárovek. Nejčastější případ jsou svítidla určená pro úsporné žárovky. Tyto svítidla jsou konstruována na menší výkony, tudíž do nich nelze použít obyčejné žárovky!

Dalším bodem k zamyšlení při volbě vhodné žárovky je, do jakého prostoru je svítidlo umístěno. Pro prostory pro dlouhodobé svícení jsou vhodné úsporné žárovky, zářivky či LED zdroje z důvodu úspory energie. Pro prostory s častým zhasínáním jsou vhodné obyčejné žárovky či LED zdroje. Úsporné žárovky v těchto prostorách „trpí“ a nemají takovou životnost. To samé platí pro svítidla s pohybovými senzory.

Při volbě zdroje do venkovních svítidel je třeba si dát pozor, zda je světelný zdroj vhodný pro mrazivé teploty. Většinou se to týká úsporných žárovek, které jsou konstruovány do pokojových teplot a teploty pod 0 °C jim nedělají dobře. Také je důležité si dát pozor na intenzitu světla, která je vyjádřena v lumenech. Čím více lumenů, tím větší intenzita světla.Důležitý je i výběr barvy světla. Nejčastějšími typy barev světla jsou: 2700K – teplá bílá, 4000K – studená bílá,  6400K – ledově bílá. Tato problematika je vysvětlena v následujícím článku.

Nabídka světelných zdrojů je široká. V současné době nabízí trh několik typů žárovek pro spotřebu běžného uživatele:

  •       Klasické žárovky
  •       Halogenové žárovky
  •       LED žárovky
  •       Zářivky – kompaktní a lineární a kruhové

 

Klasické žárovky jsou stále nejpopulárnějším světelným zdrojem. Jejich teplé světlo vytváří příjemnou atmosféru a jsou stále nejvyhledávanější ve výběru světelných zdrojů pro všeobecné osvětlování. Tyto žárovky se vyrábějí v širokém sortimentu výkonů rozměrů a tvarů, které dávají osvětlovaným prostorám příjemnou atmosféru. Použití klasických žárovek směřuje zejména do oblastí kde je nutný okamžitý náběh světelného zdroje. Klasické žárovky disponují dvěma typy patic. Malá patice E14 a velká patice E27.

Výhodou klasické žárovky je její vysoká věrnost podání barev a nízká pořizovací cena. Naopak nevýhodou klasických žárovek je jejich nízká životnost a malá úspora. 

Halogenové žárovky jsou velmi kompaktní světelné zdroje. Halogenové žárovky poskytují příjemné svěží, bílé světlo. Halogenové žárovky jsou hospodárnější než klasické žárovky. Životnosti halogenových žárovek je cca 2000 hodin. Na halogenovou žárovku se nesmí sahat holou rukou, aby se baňka znečistila. Abychom uspořili energii s halogenovým žárovkami, měli bychom dosáhnout energetické úspory stmíváním, stejně jako u klasických žárovek a použitím v situacích s krátkou dobou provozu a častým spínáním.  Halogenové žárovky disponují paticemi, které se dělí dle napájení. Při 12V jsou vhodné halogenové žárovky s paticemi G4, G6, MR11, GU5,3 či GY6,35. Při klasickém napájení 230V jsou vhodné žárovky s paticemi typu G9, GU10 a R7s. 

Výhodou halogenových žárovek je vyšší životnost, vyšší měrný výkon až o 30% a nevýhodou halogenových žárovek je úspora energie, která se téměř rovná klasické žárovce.

Kompaktní zářivky spotřebovávají výrazně méně elektrické energie než klasické žárovky, mají mnohem delší dobu života a většinou mohou být použity na stejných místech jako obyčejné žárovky. Výkon kompaktních zářivek ve srovnání s klasickými žárovkami je pětinásobně vyšší. Výše životnosti kompaktní zářivek je cca 15 000 hodin.

Výhodou kompaktních zářivek je jejich odolnost proti častému spínání, výrazná úspora energie, výrazně vyšší životnost. Nevýhodou kompaktních zářivek je pomalý náběh na plný světelný výkon či větší pořizovací cena.

LED žárovky jsou v poslední době velmi rozšířenou technologií na trhu.  Nejen proto, že jejich spotřeba je v desítkách tisíc hodin, ale jsou také velice úsporné. LED žárovky neobsahují rtuť jako ostatní druhy žárovek. Při výběru LED žárovek je potřeba se zaměřit na barvu světla a světelný tok. Výběr barvy světla záleží na typu místnosti. Na trhu existují LED žárovky s barvami světla od 2700K (teplá bílá) až po 6400K (ledově bílá).

Výhodou LED žárovek je tedy dlouhá životnost, vysoká spotřeba energie (až 90%) a např. rychlý start při zapnutí. Nevýhodou LED žárovek je vyšší pořizovací cena, která se ovšem díky úspoře energie několikanásobně vrátí.

Lineární zářivky vyrábějí okolo 70% umělého světla na celém světě. Jsou velice výhodné zejména z ekonomického hlediska, protože se vyznačují vysokým měrným výkonem. Lineární zářivky spotřebují jen přibližně pětinu elektrického proudu žárovky se stejným světelným tokem. Zářivky vyzařují hlavně v oblasti UV záření. Doba životnosti lineárních zářivek je ovlivněna počtem zapnutí a mění se i podle způsobu provozu. Záleží také na druhu předřadníku. S klasickým předřadníkem se životnost pohybuje kolem 10 000 hodin a s elektronickým předřadníkem cca 18 000 hodin.  U lineárních zářivek se můžeme setkat s paticemi typu T5 či T8. Záleží na průměru zářivky.

Výhody lineárních zářivek je vysoká účinnost, dlouhá doba života, v porovnání s LED žárovkou nižší pořizovací náklady.  Nevýhodou lineárních zářivek je delší doba zapínání pro dosažení plného světelného.

Kruhové zářivky patří k dalšímu typu zářivek, které se také řadí k energeticky úsporným zdrojům. Tyto zářivky jsou vhodné zejména do stropních kruhových svítidel. Kruhové zářivky disponují rozdílným průměrem. Kruhové zářivky disponují paticemi G10q, 2GX13 či E27.

Vybrat si ten správný zdroj podle kritéria úspory energie či podle délky životnosti, výkonu či prostoru, kam svítidlo bude umístěno, je jen na každém z nás. Hlavní je, že ať už si člověk vybere jakýkoliv světelný zdroj, je jasné, že výborně poslouží.  Stačí si vybrat z široké škály produktů, které máme v naší nabídce. Pokud si nevíte rady s výběrem světelného zdroje pro Vaše svítidla, obraťte se na nás v kamenném obchodě v Krčínově ulici 1610 v Českých Budějovicích nebo na telefonním čísle +420 739 037 014 či e-mailové adrese eshop@czsvitidla.cz


Akční produkty
značky EGLO
za snížené ceny.
logo Trendy
Otevřeli jsme pro vás novou pobočku v Čimelicích.
Výdejní místo nedaleko Písku na trase Písek - Praha.
Vystaveno až 4 000 produktů od různých dodavatelů
1 560 Kčakce 1 1 560 Kčakce 2 1 560 Kčakce 3 1 560 Kčakce 4 ...