doprava ZDARMA

Kategorie

Výrobci

Odběr novinek

heureka

Barva světla

Barva světla nebo-li jinak řečeno teplota chromatičnosti. Teplota chromatičnosti vyjadřuje barevné vnímání světla, tedy jak barevné světlo žárovka vydává, jestli žlutou, jasně bílou nebo spíše do modra. Tento parametr se udává v Kelvinech (K). Čím větší hodnotu chromatičnosti má žárovka, tím svítí chladněji a čím menší hodnotu žárovka má, tím je světlo žárovky teplejší a tmavší.

Teplejší odstíny se pochybují v rozmezí 2700 K – 3300 K. Většinou se doporučují využít v místnostech jako je obývací pokoj, ložnice či dětský pokoj. Neutrální, denní bílé světlo nalezneme v rozmezí 3300 K – 5000 K. Naopak studenější, chladnější odstíny barvy světla bývají od 5000 K – 6500 K. Jejich využití je například v kuchyni, koupelnách nebo je lze také umístit do nákupních středisek, hal nebo také výroben. 

Existuje celá řada teplot chromatičnosti, ale my se budeme zabývat těmi, které se nejvíce vyskytují. Mezi nejčastěji uváděné barvy světla patří:

 2700 K

Tato barva světla bývá někdy výrobci označována též jako Interna, někdy dokonce i jako Homelight. Žářovka má žlutavé, teple bílé světlo. Charakteristika této barvy světla je často přirovnávána ke slunci při západu a východu. Například obyčejná klasická žárovka svítí 2700 K, stejně tak jako kompaktní zářivka. Hodnota 2700 K odpovídá u kompaktní zářivky označení 827. Obecně platí, že v místnostech ve kterých odpočíváme, relaxujeme, jako je například obývací pokoj, volíme spíše teplé barvy.

3000 K

Teplota chromatičnosti s hodnotou 3000 K je nejpřirozenější barva světla a to díky tomu, že nejvíce připomíná denní světlo. Je o něco málo ostřejší, než žluté světlo 2700 K a má i větší světelný tok. Používá se převážně pro interiéry obytných prostor domů a bytů. Světlo je jasné, slabě nažloutlé. Tato barva světla bývá někdy označována jako Warm white, tedy jako teple bílá. Kompaktní zářivky pokud mají teplotu chromatičnosti 3000 K se označují 830.

4000 K

Patří mezi nejvíce používané teploty chromatičnosti. Je označována jako studená (neutrální) bílá barva světla, nebo-li Cool white. Jedná se o chladné bílé světlo, které je vhodné převážně do kanceláří.

6500 K

Nejstudenější odstín bílé je hodnota 6500 K. Ledově bílá barva světla, která je až slabě namodralé. Vhodná jako osvětlení nemocničních prostor. Ze výše uvedených teplot chromatičnosti patří právě tato mezi nejméně používané a to převážně z důvodu toho, že působí v místnosti chladně až téměř mrazivě.


To jakou barvu světla vybrat záleží především na obyvatelích domu. Zda preferují spíše chladnější osvětlení místnosti, které pociťově osvětlují místnost více, než teplejší barvy světla. Nebo raději teplejší odstíny. Při nákupu žárovky je třeba si dát pozor na označení barev světla. Každý výrobce barvu světla označuje jinak. Proto je vždy dobré se při výběru a následné koupi pozorně dívat na hodnotu v Kelvinech.


V závěru je třeba se alespoň trošku zmínit o speciálních barvách světla. Je to zvláštbně nakombinované spektrum barev, které jsou určeny například pro uzeniny, lahůdky ovoce nebo květiny, které díky tomu vypadají přirozeně a čerstvě. Zvláštní spektrální rozsah barev se využívá i pro osvětlení rostlin či akvárií nebo také pro chov drobných zvířat. Jiné barevné provedené se využívá v laboratořích, pro galerie či muzea, kde teplota chromatičnosti má 5300K.


Akční produkty
značky EGLO
za snížené ceny.
logo Trendy
Otevřeli jsme pro vás novou pobočku v Čimelicích.
Výdejní místo nedaleko Písku na trase Písek - Praha.
Vystaveno až 4 000 produktů od různých dodavatelů
1 560 Kčakce 1 1 560 Kčakce 2 1 560 Kčakce 3 1 560 Kčakce 4 ...